Baner

Brytyjskie bestsellery książkowe - czyli kilka słów na temat książek

Jakie są największe bestsellery książkowe dzieci i młodzieży w Wielkiej Brytanii? Czy gust tamtejszych dzieci bardzo różni się od preferencji dzieci w Polsce? Problem małego zainteresowania czytaniem książek wśród dzieci, jak i młodzieży, dotyczy nie tylko Polski. Również rodacy na Wyspach mają podobne trudności.


Co czytają młodsze dzieci?


Jeżeli już młodsze dzieci posiadają jakiekolwiek książki, to przede wszystkim są one prezentami od rodziców lub dziadków. Zdecydowanie największym zainteresowaniem w tematyce dziecięcej cieszą się kolorowanki i literatura edukacyjna, ale na pierwszym miejscu znajduje się także i nam dobrze znany Harry Potter. Przygody czarodzieja, a dokładniej wszystkie 7 tomów, to już właściwie prawdziwe bestsellery książkowe. Na Wyspach są one uważane za kultowe, dlatego też i nie dziwi ich pierwsza lokata w rankingu bestsellerowych książek. Aspekt edukacyjny książek natomiast ma znaczenie zwłaszcza w początkowych latach życia maluchów.


Literatura młodzieżowa - co czytają nastolatki na Wyspach?


Nieco inaczej sprawa wygląda z literaturą młodzieżową. W tym przypadku wyboru dokonują sami nastolatkowie. Dominują historie fantastyczne, pełne magii i przygód, a także książki o miłości wybierane głównie przez nastolatki. Sporym zainteresowaniem wśród obu płci cieszą się na przykład przygody Czerwonej Królowej Mare. Inne popularne tytuły jak Szklany miecz, Pani noc, Magiczne drzewo, czy Więzień labiryntu - mówią same za siebie. Dziewczyny natomiast dodatkowo wybierają takie pozycje jak- Podaruj mi miłość, Zostań jeśli kochasz, czy też Królowa i Faworytka.
Tags: